Plotery CNC zamiennie określa się mianem wielkoformatowych frezarek. Są to urządzenia, które dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu, są w stanie samodzielnie wykonywać różnego rodzaju prace wymagające szczególnej precyzji, takie jak np. wycinanie wzorów czy wiercenie otworów. Dzięki temu znajdują wszechstronne zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, ale i nie tylko. O tym, do czego służą oraz w jakich branżach najczęściej wykorzystuje się plotery CNC, piszemy poniżej.
Plotery – jakie jest ich zastosowanie?
Zakres możliwości, jakie oferują plotery CNC, jest bardzo szeroki. Dzięki wysokiej precyzji pracy, gwarancji powtarzalności oraz minimalizacji strat materiałowych wykorzystuje się je do obróbki różnych materiałów płaskich. Zaliczyć do nich można np. papier, karton, kompozyt, tworzywa sztuczne, a nawet metale. Plotery CNC służą głównie do wycinania kształtów (również tych zaawansowanych), nacinania, wiercenia oraz grawerowania, ale dzięki dodatkowemu oprzyrządowaniu ich zastosowanie może się jeszcze poszerzyć. Te nowoczesne maszyny wykorzystuje się także do nanoszenia obrazów, wykonywania modeli odlewniczych, makiet przestrzennych i map oraz laminowania. Poza tym znajdują też zastosowanie w kształtowaniu aluminium.
W jakich branżach wykorzystuje się plotery?
Plotery CNC znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. Znaleźć je można w wielu zakładach produkcyjnych, które zajmują się produkcją oraz obróbką różnego rodzaju materiałów. Zastosowanie ploterów CNC w branży produkcyjnej znacząco przyspiesza procesy produkcyjne, a dodatkowo optymalizuje ich koszty. Z potencjału ploterów CNC w dużym stopniu czerpie też branża poligraficzna oraz reklamowa, która wykorzystuje te najbardziej uniwersalne urządzenia. Spotkać je można m.in. w drukarniach, agencjach reklamowych i fotograficznych, zakładach poligraficznych oraz pracowniach geodezyjnych i kartograficznych. Plotery nierzadko wykorzystywane są też przez artystów, którzy wyposażają w nie swoje pracownie artystyczne.